krmení

30. ledna 2007 v 17:57 | jefftom |  chov užovky červené
.Krmení je velmi důležitá kapitola v chovu Elaphe guttata spp. Obecně je známo, že se tito hadi živí hlodavci, ale mohou se živit i menšími ptáky.
KRMENÍ MLÁĎAT
Mláďata, se živí holemi (nikoliv těmi slepeckými!). Jestli nevíte co je hole, tak se právě dozvídáte nové slovo do vašeho slovníku, které budete používat často. Hole je totiž mládě myši, které ještě nemá otevřené oči a je nanejvýš mírně ochlupenou holou růžovou pokožku (odtud hole). Nově vylíhlá mláďátka užovky červené pozřou pouze ta nejmenší holata, tedy jednodenní. Postupně jka mládě roste může jíst dvoudenní, pěti denní... S vašimi zkušenosti budete postupně i získávat cit pro velikost holat pro vašeho hadíka. Jako mě i tobě se může stát, že až půjdeš poprvé do obchodu koupit hole, koupíš příliš velké. A věř tomu nebo ne, ale je velký rozdíl mezi jednodenním a pěti denním! Krmíme malými holaty jednou týdně. Pokud se vám náhoudou stane, že koupíte poněkud větší hole než je obvyklé, ale vaše hádě ho i přesto pozře, doporučuji počkat s dalším holetem o pár dní déle. Pamatujte na to, že je lepší hadovi dávat méně potravy než více (to však neznamená, že svého hada budete podviživovat!!). Klidně se poraďte o krmení hada přímo v obchodě, jestli narazíte na někoho, kdo do toho obchodu skutečně patří, tak vám poradí a možná ještě lépe než já
Toto už je větší holátko, možná týdenní.
Nekrmte při náznacích svlékání pokožky do doby, než se had svlékne, viz. svlékání pokožky.
KRMENÍ DOPSĚLÝCH
Jakmile uvážíte, nebo vám někdo poradí, že had už je natolik velký, aby zvládnul pojídat myši, je nejvyšší čas přejít ke klasické potravě. Každopádně při prvním krmení myší, kupte nějakou menší (ale zase ne hole), nejlépe tak zvanou myš skákavku, což je první stádium, kdy se z holete stává myš. Což je tedy nejmenší myš, kterou můžete koupit, ale už má znaky myši (srst, ocas, zuby, otevřené oči, vyvinuté tlapy, ...). Je to ideální živočich por zahajovací kůru krmení myšmi. U první takové akce byste měli být, abyste případně zabránili hadovu zranění apod., i když to by se stát nemělo, neboť had by měl mít lov myší v genech. Pokud vše proběhne bez potíží a had myš pozře, na další myš počkejte dva týdny. Po těchto dvou týdnech bych ještě doporučoval krmit skákavkou a pokud se neobjeví ani po druhé skákavce žádné potíže, můžete pomalu dle potřeb hada podávat větší a větší myši. Krmte maximálně jednou myší za dva týdny.
Typická
laboratorní myš (nejvhodnější krmivo), může být i zcela černá.
Nekrmte při náznacích svlékání pokožky do doby, než se had svlékne, viz. svlékání pokožky.
VITAMINOVÉ PŘÍPRAVKY AJ.
Na trhu je spousta vitaminových přípravků a jiných spestření stravy pro hady, které se nanášejí buď v podobě prášku popř. tekutin přímo na tělo potravy (např. se vtírají do srsti myši než je podávána hadovi) nebo se rozpouštějí ve vodě, kterou had pije. V každém případě kupujte pouze přípravky ve specializovaných obchodech (!) a poraďte se o jejich použití s prodávajícím nebo odborníkem, popř. veterinářem. Pročtěte si podrobně příbalový leták, abyste hadovi neublížili. I když myši "obsahují" vše potřebné pro zdravý vývoj hada, je doporučováno tyto přípravky používat..
Příklad vitamínového přípravku.
VODA
Vodu musí mít had k dispozici neustále a musí být vždy čerstvá. Vodu měníme každý den nebo ihned po té, co had zakálí nebo jinak znehodnotí vodu v nádobě. Znehodnotit ji může nejen zakálením, ale také do ní mlže vsypat hlínu, piliny, ... Já dávám obvykle převařenou vystydlou vodu z kohoutku, ale nevím jestli to má nějaký valný účinek.
Poznámky:
Překrmování hadovi zkracuje život!
Užovka červená dokáže vydržet bez potravy i tři měsíce a bez vody rovněž, rozhodně je však lepš ji do těchto stavů neuvádět (vyjma zimování, viz. zimování).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 yefftom yefftom | 21. srpna 2007 v 16:31 | Reagovat

Achjo, nevim proč tam ty obrázky normálně nefungujou :(

2 luky luky | 12. prosince 2007 v 15:15 | Reagovat

Dobrý den před tydnem sem si koupil užvoku červenou ma kolem 30 cm a prodavačka řikala že ji davaly nažrat každe ponděli tak sem to předevčirem zkusil a nechtěla zkusil sem to včera a taky nic a dneska taky ne nevi co stym?

3 yefftom yefftom | 20. prosince 2007 v 7:35 | Reagovat

Nebude se svlékat? Když se hadi budou svlékat tak odmítají potrvau. Jinak opravdu nevím co bych vám poradil...

zkuste se zaptat tady:

http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&auth=&forum_ID=2939

4 Summer Summer | 3. listopadu 2008 v 18:40 | Reagovat

celkem pěkné, jen by to chtělo trochu oživit pravopis... podvyživené, a krmí se holaty, ne holemi...

5 yefftom yefftom | 8. listopadu 2008 v 13:52 | Reagovat

...nechce se mi ;) Pravopis snad nějak přežijete...

6 čech čech | 21. července 2009 v 17:53 | Reagovat

Summer: to jsi neviděl jiné stránky o hadech: nebil, skušenostech,...  tohle ještě jde

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama