o španělštině...

17. ledna 2007 v 18:26 | jefftom |  ~ESPAÑOL~
Španělština je velice krásný jazyk, který se řadí mezi jazyky románské (také italština, francouzština, portugalština, rumunština, latina). Tato řeč se používá ve Španělsku a v latinské Americe (státy jako Chile, Bolívie, Paraguay, Uruguay, Venezuela, Mexiko, ...). Tento jazyk se velmi jednoduše řečeno vyvinul z hovorové latiny pomíchané s arabštinou.
Výslovnost španělštiny se liší podle toho, ve kterém státě se nacházíme. Za spisovnou se obecně považuje klasická španělská španělština. To je výslovnost pro nás trochu obtížnější, neboť obsahuje hlásky, které se v češtině nenacházejí, např. c ve slově cerrar se vyslovuje jako th v anglickém slově think, a spousta jiných hlásek. Tím se dostávám k výslovnosti pro nás jednodušší, která se používá v latinské Americe. I zde se výslovnost liší podle konkrétní oblasti, ve všech oblastech se však toto c, jako v příkladu výše, vyslovuje jednoduše jako s. Jako další rozdíl bych rád uvedl třeba příklad slova "yo", ve španělsku ho uslyšíte jako "jo", v Mexiku jako "džo" a v Argentině jako "šo"... Výslovnost španělštiny je velice krásná a na rozdíl od francouzštiny nebo angličtiny není tak těžká.
Španělská gramatika, stejně jako gramatika ostatních románských jazyků, je velmi propracovaná. Například španělská slovesa, stejně jako v češtině, mohou vyjadřovat osobu, čas, číslo, rod. Na rozdíl od češtiny však mají románské jazyky spoustu časů, které převzali od latiny. Čeština má tři časy, přítomný, minulý a budoucí, španělština (stejně jako angličtina aj.) jich však má daleko více. Zkrátka není piju jako piju... Také má španělština spoustu nepravidelností a výjimek, což je to nejtěžší na tomto jazyce. Jsou nepravidelná slovesa samostatná, ale jsou také skupiny nepravidelných sloves.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama